» » » Tiesības Presto 3 mēnešos pēc SMART metodes

Tiesības Presto 3 mēnešos pēc SMART metodes

Autovadītāja apliecības iegūšana ir viens no tiem notikumiem, kurus daudzi svin pat vairāk kā augstskolas pabeigšanu. Skaidrs ir viens - ja diplomu nopirkt ir iespējams, tad vadītāja apliecība tik viegli rokās nedosies. Un pat ja vadītāja apliecību būtu izdevies nopirkt, no tās nebūs nekāda labuma, ja nebūs praktisku iemaņu, lai automašīnu spētu vadīt. Ne velti arī tiem, kuri baidās no lidošanas, pēc tam, kad taksometrs apturējis pie lidostas, mierinoši saka: ”Neuztraucieties, bīstamākā ceļa daļa ir galā!”. Šī patiesība topošajiem autovadītājiem atgādina, ka autovadīšana ir atbildīgs darbs - ar vieglprātīgu attieksmi nekur tālu tikt nevarēs.

Kvalitatīvai kursantu sagatavošanai būtu jābūt jebkuras autoskolas prioritātei. Tāpēc arī ceļu satiksmes noteikumu pārzināšana ir svarīga sastāvdaļa. Cik gan daudz šķietami dzīvē nederīgu teorēmu un teoriju mēs neesam apguvuši! Tomēr autoskolā tas ir citādi - visas teorētiskās zināšanas vēlāk vajadzīgas uz ceļa, un vislabāk, ja tās autovadītājs pārzina gluži kā otrās klases reizrēķina tabulu. Neizbēgami - bez atkārtošanas, zināšanas kļūst blāvākas. Tāpēc CSDD online testa pildīšana aktuāla ne vien topošiem, bet arī esošiem autobraucējiem.

Tomēr - cik ilgu laiku prasa kvalitatīva apmācība? Kā izrādās, savu apmācību garumu dažās autoskolās nospraust var katrs kursants individuāli - viss atkarīgs no tā, cik bieži iespējams apmeklēt braukšanas nodarbības. Lielākā autoskola Kurzemē Presto, kas nodrošina plašāko filiāļu pārklājumu arī citos Latvijas novados, kursantus iedrošina uzstādīt ambiciozus mērķus. Svarīgi ne vien uzstādīt skaidru mērķi - B, A, C vai D kategorijas tiesību iegūšana - bet vēl pirms apmācību uzsākšanas noteikt, cik ilgs laiks būs nepieciešams tā sasniegšanai.

Kas ir SMART metode?

Viena no efektīvākajām mērķu uzstādīšanas tehnikām ir SMART metode. Tulkojumā no angļu valodas - gudra mērķa sasniegšanas metode. Tā paredz kopumā 4 iedaļas. Pirmkārt, mērķim jābūt specifiskam (S) jeb skaidri definētam - tajā jābūt iekļautam konkrētam termiņam, līdz kuram mērķis būs īstenots. Tas varētu izklausīties šādi - B kategorijas tiesību iegūšana līdz oktobra beigām.

Otrkārt, mērķim jābūt izmērāmam (M - measurable). Tas nozīmē, ka ik pēc noteikta laika būs iespējams pārliecināties, vai mērķa uzstādītājs tuvojas vai tieši pretēji - attālinās - no mērķa sasniegšanas. Tas ietver konkrētas darbības noteiktos laikos, kas jaīsteno, lai rezultātā sasniegtu mērķi līdz nospraustajam termiņam.

Treškārt, mērķim jābūt sasniedzamam (A - attainable). Tas nozīmē, ka nedrīkst izvirzīt nereālistiskus mērķus. Piemēram, tiesību iegūšana 10 dienās nav reālistiska. Tas nav iespējams kaut vai tāpēc, ka braukšanas nodarbības apmeklēt var sākt tikai pēc 3. teorijas nodarbības, un gadījumā ja izvēlētais teorētisko nodarbību biežums ir 2 reizes nedēlā, sanāk, ka 1. braukšanas nodarbība būs tikai pēc nedēļas.

Ceturtkārt, mērķim jābūt reālistiskam (R). Pie šī punkta jāizvērtē savas iespējas. Ja ir iepriekšēja autovadīšanas pieredze vai īpašs braucēja talants, ar 10 braukšanas nodarbībām, kas ir valstī minimālais noteiktais skaits, varētu pietikt - tas būtu reālistiski. Tomēr topošajam vadītājam, kuram nav nekādas pieredzes un pat ne zināšanas par to, kā iedarbināt mašīnu, nerēķināties ar lielāku skaitu braukšanas nodarbību kā valstī noteiktais minimālais standarts, būtu nereālistiski.

Visbeidzot, jābūt noteiktam termiņam (T-timebound). Ņemot vērā šo metodi, par īstu mērķi uzskatāms tikai tāds mērķis, kam nosprausts arī noteikts datums, kad tas būs īstenots. Ja konkrēta termiņa nav, tas ir tikai sapnis!

Cik mērķis ir sasniedzams?

Apskatīsim vispirms, kādos vecumposmos iespējams iegūt noteiktas kategorijas vadītaja tiesības.

Agrākais vecums, kad iespējams uzsākt mācības autoskolā, ir 14 gadi. Tad var iegūt AM kategorijas tiesības, lai vadītu mopēdu, kura noteiktais ātruma ierobežojums nepārsniedz 45 km/h. Sasniedzot 16 gadu vecumu, var nokārtot A1 kategoriju, lai vadītu ierobežotas jaudas motociklu. Tāpat šajos “saldajos” tīņa gados var sākt mācīties B kategorijas automašīnas vadīšanu - iegūstot baltās tiesības, auto var vadīt pieauguša cilvēka vadībā, kuram ir vismaz 2 gadu pieredze.

Pilngadību sasniegušajiem iespējams iegūt A2 kategorijas tiesības, kas ļauj vadīt jau jaudīgākus motociklus (ar ierobežojumu līdz 35 kilovatiem). Tāpat 18 gados var nokārtot B kategorijas tiesības.

21 gada vecumā var iegūt C kategoriju, lai vadītu smagās automašīnas. Lai kļūtu par tālbraucēju, jāiegūst arī CE kategorija. 22 gadu vecumā var uzsākt mācības A kategorijā, lai vadītu visjaudīgākos motociklus, tomēr tiesības gan CSDD var kārtot tikai 24 gadu vecumā.

Visaugstākais vecuma ierobežojums ir D kategorijā, kur mācības var uzsākt tikai no 24 gadu vecuma. D kategorija paredz visaugstāko atbildību, jo vadītājs pārvadā pasažierus un ir atbidīgs par liela cilvēku skaita drošu nogādāšanu no punkta A līdz punktam B.

Kā iegūt tiesības 3 mēnešos?

Patiesībā tik pat labi nospraustais termiņš varētu būt arī 1 mēnesis - tas viss atkarīgs no katra individuālās situācijas, zināšanām un iespējām. Tāpat noteiktos gadījumos uzstādītais termiņš varētu būt 6, 9 vai 12 mēneši. Tomēr šajā rakstā izvirzām visreālistiskāko un visiem sasniedzamu termiņu (gan ar, gan bez iepriekšējas autovadīšanas pieredzes) - 3 mēneši. Galu galā, tas ir iespējams daudz īsākā laikā kā daudzi domā.

Pirmkārt, nepieciešams apzināties, cik liels skaits nodarbību būs vajadzīgs. Standarta formula, kuru piedāvā CSDD, lai aprēķinātu vajadzīgo nodarbību skaitu paredz gadu skaitam pieskaitīt 10. Tas nozīmē, ka 18 gadus vecam jaunietim provizoriski būs vajadzīgas 28 nodarbības, bet 28 gadu vecumā - 38 nodarbības. Vidēji gan šis skaitlis svārstās starp 30-40 nodabrībām neatkarīgi no vecuma. Tas nozīmē, ka jāatvēl vismaz 30-40 dienas, kurās iespējams veltīt 1,5 h braukšanas nodarbībai. Pat 60 gadu vecumā izdosies iekļauties 3 mēnešos, ja pieņem, ka būtu vajadzīgas 70 nodarbības.

Otrkārt, visātrāk tiesības iegūst tie, kuri visbiežāk apmeklē nodarbības. Presto nodrošina iespēju rezervēt nodarbību katru dienu, tostarp svētku dienās un nedēļas nogalēs. Lai izietu 30-40 nodarbību ciklu, jārezervē vismaz 3-4 nodarbības nedēļā.

Treškārt, ieteicams izmantot instruktoru maiņas iespēju. Tas palīdzēs uzturēt nodarbību apmeklētības tempu - ja noteikts instruktors vēlamajā laikā nav pieejams, kāds cits tikām būs brīvs. Tāpat tas var izglābt situācijā, ja ar kādu instruktoru neizdodas saprasties vai neapmierina pasniegšanas veids - saprotams, ka personības ir ļoti dažādas, tāpēc katrs kursants priekšroku dos kādam citam. Presto, atšķirībā no virknes citu autoskolu, nepieprasa iesniegumu parakstīšanu, lai nomainītu instruktoru - tās ir brīvas kursantu tiesības.

Ceturtkārt, svarīgi apgūt vajadzīgās prasmes dažādos automobiļos. CSDD eksāmenā izlozes kārtībā tiek piešķirta kāda no 3 sekojošajām automašīnām - Volkswagen Golf 7, Audi A3 Sportback vai BMW 218D XDrive Active Tourer. Figūru izpildes laukumā pēc 1 formulas noparkot var Audi un BMW, tomēr Golf izpildes nianses atšķiras. Vislabāk, ja pirms eksāmena izdodas izbraukt ar šiem modeļiem pielīdzinātām mašīnām. Tāpēc, rezervējot nodarbību pie cita instruktora, ieteicams arī apskatīties, ar kādu auto instruktors brauc. Ja kursants ar Golf 7 nav braucis, vislabāk izvēlēties instruktoru, kuram tāds ir!

Izvērtē savas iespējas iegūt tiesības!

SMART mērķa uzstādīšanas formulu izmantot var visdažādākajās jomās - tas ļaus no sapņa pāriet pie plāna! Lai jau sen kāroto sapni par vadītāja apliecību pārvērstu realitātē, viss, kas vajadzīgs, ir uzdot šos 5 jautājumus: “Ko tieši es vēlos sasniegt? Kā zināšu, ka esmu mērķi sasniedzis, vai dodos pareizā virzienā? Vai mērķis ir sasniedzams - vai autoskola un valsts likumdošana nodrošina iespējas, lai to izdarītu? Vai es mērķi patiesi realitātē varēšu sasniegt - vai man ir laiks, nauda? Kad es vēlos šo mērķi sasniegt?”

Motosezona jau tuvojas noslēgumam - tomēr palikuši vēl 3 mēneši, lai apgūtu vadītāja prasmes uz mirdzošā dzelzs rumaka muguras. Šis sapnis arvien var pārtapt mērķī. Pārējās kategorijas, izņemot, A, gan iespējams apgūt visa gada garumā. Un tomēr - uzsākot mācības augustā, kārotā vadītāja apliecība kabatā varētu patiesi būt jau tik ātri kā ar oktobra noslēgumu. Cik gan patīkami būtu drēgnajā novembrī izvairīties no apšļakstīšanas uz gājēju ietves, braucot savā siltajā mašīnas salonā. Un, protams, savā jaunajā autovadītāja statusā noteikti nevajag aizmirst, ka nevajag arī apšļakstīt citus!

Vēl viena metode, kas palīdz virzīties pretim mērķim ar lielāku apņēmību, ir apbalvošana. Tāpēc autoskola Presto topošajiem kursantiem novēl izvēlēties arī kādu dāvanu sev pasniegt, kad tiesības būs iegūtas - vai tas būs SPA apmeklējums, lidojums uz Maltu vai pirmais izbrauciens ar auto līdz Lietuvai… Dati apliecina, ka visaugstākā motivācija saglabājas tieši pirmajos 3 mēnešos kopš apmācību uzsākšanas! Tāpēc nevelc garumā ar iespēju sevi kārtīgi apbalvot jau pavisam drīz!

Ar līgumu iespējams iepazīties mājaslapā, kā arī to parakstīt vien dažu minūšu laikā presto.lv!

http://fiatforum.lv/http://fiatforum.lv/